Vejledning 18 – 24 år
Alle unge, som ikke har gennemført en ungdomsuddannelse og bor i Aalborg Kommune, har en personlig UU-vejleder hos UU-Aalborg.
Når du fylder 18 år skifter du vejleder og får en vejleder fra Team 18+, du finder din personlige vejleder inde på Find din vejleder. Måske bliver du også kontaktet direkte af din vejleder som vil tilbyde dig vejledning, hvis ikke kan se du er i gang med noget.
Du kan kontakte din UU-vejleder, hvis du har brug for at vide, hvilke muligheder du har for uddannelse ud fra dine ønsker og forudsætninger eller hvis du har spørgsmål omkring uddannelse.
Du kan også kontakte din vejleder, hvis du synes, det med uddannelse er svært, om det så er fagligt, personligt eller socialt. Din UU-vejleder kan hjælpe og støtte dig i samarbejde med uddannelsesinstitutioner, så du får de bedste forudsætninger og muligheder for at gennemføre en uddannelse.
Du kan også henvende dig personligt i Vejledningscafeen i Jobcenteret på adressen: Vestre Havnepromenade 15, 9000 Aalborg. Her behøver du ikke at have aftalt en tid for at tale med en UU-vejleder, men bare dukke op i åbningstiden.
Ungdomsuddannelser og andre tilbud
Tilmelding til ungdomsuddannelse
Optag og tilmelding kan være forskellig fra uddannelse til uddannelse, men der er uddannelsesstart på de fleste ungdomsuddannelser i august. Tilmeldingsfristen til optaget i august er 1. marts kl. 12.00 til de gymnasiale uddannelser. På de fleste erhvervsuddannelser kan man begynde flere gange i løbet af året. Oplysninger om tilmeldingsfrister, adgangskrav og optag kan findes på den enkelte uddannelses hjemmeside.
Alle uddannelser skal søges igennem www.optagelse.dk.
Mangler du dit afgangsbevis fra grundskolen kan du finde det her (kræver login med MIT-id): https://kmdskolearkiv.dk/
Overblik over alle uddannelser i Danmark, kan du finde på Uddannelsesguiden www.ug.dk.
Hvis du har brug for hjælp til din ansøgning, kontakt din UU-vejleder eller henvende dig i Vejledningscafeen i Uddannelseshuset.
Kontanthjælp
Unge mellem 18 og 30 år, som ikke er i uddannelse eller job, har ret til offentlig forsørgelse i form af uddannelseshjælp. Du kan søge om kontanthjælp i Vejledningscafeen.
FVU-test
(FVU = forberende voksenundervisning)
I UU-Aalborg tilbyder vi at teste dine færdigheder i læsning og matematik. Har du søgt uddannelseshjælp og ikke har gennemført en gymnasial uddannelse skal du henvises til FVU-test.
Hvad er en FVU-test?
FVU-test er en vejledende test af læse- og matematikfærdigheder. Testen viser, om du kan få glæde af undervisning i dansk og/eller matematik.
Hvor er det?
Testen foregår i Jobcenteret, Vestre Havnepromenade 15, 9000 Aalborg.
Hvornår er det?
Du vil få tidspunktet oplyst af din rådgiver. Hvordan foregår det? Når du kommer til testning, vil en UU-vejleder forklare dig lidt om testene, og hvad du skal gøre. Både læsetesten og matematiktesten er elektroniske, dvs. at du skal bruge en computer. Hver test tager ca. 30 minutter. Når begge test er afsluttede, taler en UU-vejleder med dig om testens resultater. Du får dine testresultater med dig, så du kan bruge dem, hvis du f.eks. gerne vil på et FVU-kursus på VUC. Din rådgiver får også resultatet af FVU-testen, så din fremtidsplan kan blive så realistisk som muligt.